Jan Písařík

 

Dílo do aukce


 

O autorovi

 

Výtvarník žijící a tvořící střídavě v Madridu a v Praze.

Co mu paměť sahá, držel od malička v ruce tužku a kreslil a kreslil a pokreslil, co se dalo. A tak ze tří možností - zda být námořníkem, kouzelníkem nebo malířem, zvítězila ta třetí. Hodně k tomu přispělo kouzlo českého animovaného filmu, jehož je dodnes velkým fandou a obdivuje jeho mistry.

Možná právě proto se v jeho obrazech, grafikách a ilustracích vždy odvíjí příběh, a to ne jeden, ale hned několik rovin příběhů najednou. Velkou a neustálou inspirací je mu cestování, poznávání lidí, kultur, jejich pověsti a pohádek.

Celou jeho tvorbu provází humor, a tak možná nepřekvapí, že jeho první publikované kresby se před mnoha lety začaly objevovat v humoristických časopisech Sorry, Škrt, Kuk. Bylo mu něco kolem 17 let a jeho humor byl velmi černý…. Ten se postupem času měnil příklonem k ilustraci a grafické tvorbě, ze které jsou mu nejvíce blízké litografie a serigrafie.

Moc rád tvoří pro děti, jejichž svět je plny neomezené fantazie a je pro něj velmi inspirativní. Občas si zaskočí k ilustraci dětské knížky, omalovánek, obálky, nebo knihy básní. Jeho ilustrace se objevují v časopisech: jmenujme jen některé... Elle, nebo Moje Psychologie.

Životní cesta jej zavedla do Španělska, nejdříve do Barcelony, posléze do Madridu, který naprosto miluje: “Žít v tomhle městě je jako žít aktuálně ve filmu Pedra Almodovara, “ říká s úsměvem na tváři.

Ve Španělsku kromě malování pracuje také pro divadlo, například pro divadlo Casa de La Portera, pro které vytvořil plakáty k několika inscenacím. Miluje divadlo a je rád, že se může podílet na divadelní tvorbě jako výtvarník. Například také vytvářel scénu pro divadlo Ungelt pro hru s Vilmou Cibulkovou a Pavlem Baťkem v hlavni roli. Je také stálým autorem plakátů pro Městská divadla Pražská.

V současné době se nejvíce věnuje malbě, a to hlavně akrylem. Do obrazů promítá své vnější a vnitřní světy plné cest, nálad a pocitů. A protože se rád pouští do poznávání nových věcí, uvedl začátkem roku ve spolupráci s návrhářkou Veronikou Benešovou  a značkou Sophistic kolekci variabilních dámských triček Amebis s desingem, který speciálně vytvořil pro tuto příležitost.

Kontakt

janpisarik@gmail.com