Antonín Kašpar 

 

Díla do aukce

 
O autorovi

 

*4.3.1954 v Praze (ve Vinohradské nemocnici J)

Znamení: Ryba/Had (ne nadarmo Tonda miluje vodu, její „hlas“ ho uklidňuje a naplňuje, není se co divit, vždyť ryba je typické vodní znamení a jeho Had má v čínském horoskopu přiřazen prvek vody)

Děti: syn Antonín (27let), dcera Josefína (5let)

Sourozenci: starší sestra Věnceslava

Otec: stavař s fenomenální fotografickou pamětí, který uměl 12 jazyků a matematika byla jeho koníčkem, pracoval hlavně v zahraničí (Irák, Tunis, Lybie, Alžír, Indie…), jeho dílem je například silnice v irácké poušti z Bagdádu do Mosulu

Dědeček: architekt

Kdo je Antonín Kašpar

Drobný, tichý, skoro až nenápadný muž s dlouhými světlými vlasy a s rukama dělníka z Kolbenky. Člověku se až nechce věřit, že tenhle chlapík dělá hodiny a hodiny se svářečkou, kovovými tyčemi, pláty a deskami a svařuje a vytváří předměty kolem 3 až 5metrů na výšku. Nejen to samozřejmě. V jeho ateliéru najdete i menší věci z bronzu, kamene, sádry a nebo obrazy. Ale ty velké „děti=sochy“ jsou pro něj asi nejtypičtější. A taky je nepřehlédnete. Než ale takový artefakt vznikne, tomu předchází dlouhé přemýšlení a náčrtky a propočty, jak vše udělat …a potom přijde neskutečná dřina, navléknutý do vaťáku od hlavy až ka patě, s kuklou na hlavě a s tlustými rukavicemi svařuje tenhle muž s nečekaně zajímavým osudem až jiskry odletují a šplhá po žebříku kolem rodící se černé krásy….

text je výňtakem z rozhovru Pavli Charvátové vedený při příležitosti výstavy v areálu Golf Slapy

Kontakt

www.kaspar-sculptures.com